Ochrona przeciwpowodziowa
Strażackie interwencje, zalane domy, piwnice, zerwany asfalt. Nawalne deszcze przypominają o swojej niszczycielskiej sile. Problem powodzi dotknął Kraków już wielokrotnie. Dlatego miasto dokłada wszelkich starań, by w chwili nadejścia wielkiej wody, jak najskuteczniej zadziałać. KEGW w swoich działaniach realizuje wypracowany Plan ograniczenia skutków powodzi oraz odwodnienia miasta na lata 2018-2030.
www.bip.krakow.pl/_inc/rada/posiedzenia/show_pdfdoc.php?id=102623
Coroczna ocena stanu zabezpieczenia powodziowego miasta Krakowa wskazuje, że pomimo trwających od wielu lat działań inwestycyjnych zagrożenie powodziowe nadal występuje. Prawdopodobne jest pojawienie się na Wiśle wezbrania większego niż w lipcu 1997 r. i maju 2010 r.
Mobilny System Ochrony Przeciwpowodziowej osłania m.in. Zakole Wisły i Dzielnicę Zwierzyniec
Mobilne zabezpieczenia przeciwpowodziowe to specjalne bramy i dodatkowe zapory ustawiane na istniejących już bulwarach wiślanych.
Jednostka Klimat-Energia-Gospodarka Wodna regularnie przeprowadza ćwiczenia, by w sytuacji zagrożenia montaż segmentów był przeprowadzony sprawnie, w jak najkrótszym czasie.
Na początku w zakolu Wisły przy ul. Kościuszki zamykane są cztery bramy prowadzące nad Wisłę, równolegle montowane są segmentowe zapory podwyższające. Łączna długość rozkładanych zapór nad wałami to 855 metrów. System mobilnych grodzi pozwala na stosunkowo szybkie, trwałe i niezawodne uzyskanie dodatkowego 1,5-metrowego zabezpieczenia.
Polecenie montażu Mobilnego Systemu wydaje prezydent Miasta Krakowa. Decyzja jest związana z pojawieniem się na wodowskazach stanu alarmowego oraz z trwającymi niesprzyjającymi prognozami pogody. Montaż rozpoczyna się natychmiast i trwa kilka godzin.
https://www.facebook.com/jacek.majchrowski/posts/3351061458322466